PUBLICATIES

Presentaties Themabijeenkomst Stuurgroep Herkauwers
“De nieuwste inzichten rondom de teelt en gebruik van mais”

Op 21 september 2017 was een themabijeenkomst op de locatie van KWS te Nagele.
Naast de bezichtiging van de proefvelden is dieper ingegaan op de teelt en gebruik van mais.

De presentaties zijn beschikbaar.
AGRIVAKNET 20170921_Roeland Vandenborre_KWS
Agrivaknet themabijeenkomst 21.09.2017_Arjan Lassche_KWS

 

Afzet vochtrijke diervoeders weer toegenomen

Afzet van vochtrijke voedermiddelen in 2016

Vorig jaar zijn in Nederland 5,65 miljoen ton vochtrijke veevoeders geleverd. Alleen in 2010 werden meer tonnen vochtrijke diervoeders afgezet! De afzet is 1,6% gegroeid ten opzichte van het jaar daarvoor. De totale hoeveelheid vochtrijke voedermiddelen komt overeen met bijna 1,3 miljoen ton mengvoeders.

De belangrijkste vochtrijke diervoeders zijn net als vorig jaar, aardappelproducten, tarwegistconcentraat, perspulp, tarwezetmeel, bierbostel en wei. Samen nemen deze producten 90% van de afzet van vochtrijke diervoeders voor hun rekening.

De afzet van vochtrijke voedermiddelen stijgt, omdat zij bijdragen aan duurzaamheid. Bij de productie wordt bespaard op droogkosten, waardoor bedrijven gemakkelijker hun CO2 doelstellingen realiseren. Verder stijgt het aanbod van vochtrijke producten  door de groei van de aardappelverwerkende industrie in onze regio.

De hoeveelheid vochtrijke voedermiddelen in het dagelijkse rantsoen van Nederlandse varkens was in 2016 3,0 miljoen ton. Dit was iets lager dan in 2015. De toegenomen afzet van aardappelproducten was onvoldoende om de lagere afzet van tarwezetmeel, tarwegistconcentraat en wei-producten te compenseren. De belangrijkste producten voor de varkenshouderij blijven tarwezetmeel, aardappelstoomschillen, weiproducten en tarwegistconcentraat.

In de rundveehouderij werd 2,6 miljoen ton vochtrijke diervoeders afgezet. Dit is een toename ten opzichte van het voorgaande jaar. De afzet van perspulp was flink hoger dan in 2015. Door kleine verschuivingen in de afzet van bierbostel (+), maisglutenvoer (-) en aardappelpersvezels (-) is de afzet in 2016 gegroeid met 100.000 ton. In de rundveehouderij zijn de grootste producten perspulp, bierbostel, aardappelpersvezels, tarwegistconcentraat en vers maïsglutenvoer.

De vochtrijke voedermiddelen hebben een onmisbare plaats verworven in de rantsoenen van Nederlandse varkens en runderen. Dit tot tevredenheid van de OPNV, een vereniging die de afzet van vochtrijke voedermiddelen voor de veehouderij stimuleert en de belangen behartigt van de betrokken producenten. Jaarlijks wordt een overzicht opgesteld van de hoeveelheden vochtrijke diervoeders die in Nederland zijn afgezet. Deze producten worden geproduceerd in Nederland of binnen een beperkte afstand van de landsgrenzen.

De Nederlandse afzet van vochtrijke voedermiddelen in 2016.

 

Product201520162016Aandeel Varkens
Afzet in Nld.Afzet in Nld.DS
in tonnenin %in %
Graanverwerkende industrie1.835.0001.780.000  
Tarwezetmeel950.000

 

910.00021,2100
Bierbostel635.000655.00022,65
Vers maisglutenvoer / maisweekwater170.000145.00041,010
Biergist en voerbier80.00070.00012,5100
Aardappelverwerkende industrie1.445.0001.445.000  
Aardappelpersvezel e.a.400.000355.00016,50
Aardappelstoomschillen705.000735.00012,790
Aardappelsnippers140.000130.00020,20
Voorgebakken frites55.00065.00033,8100
Aardappelzetmeel100.00090.00016,980
Div. aardappelproducten45.00070.00019,250
Suikerindustrie736.000865.000  
Bietenperspulp719.500825.00025,40
Chichorei perspulp16.50040.00025,40

Wei/melkproducten

640000615.0006,7100
Fermentatie en gist industrie749.000705.000  
Tarwegistconcentraat733.000687.00026,165
Overige producten16.00018.00029,350
 
Diversen1153.000240.000 
Graanenergieproducten8.5008.00020,0100
Sojaproducten21.50032.00013,950
Erwten producten31.50052.00020,6
Producten van groente, fruit en sap bereiding / verwerking273.000118.00013,540
Dranken en overig18.50030.00016,450
Eindtotaal5.558.0005.650.00019,8 

 

1 Het hoofdstuk diversen is beperkt tot de afzet van vochtrijke producten, die ontstaan in de agro, fermentatie en voedingsmiddelenindustrie. Vochtrijke producten, die gedroogd worden en eventueel rechtstreeks aan de mengvoederindustrie worden geleverd zijn niet meer in dit overzicht opgenomen. De vetrijke producten zijn ondergebracht bij de overigen.

 

2 Deze categorie is een verzameling van diverse producten als groente-, vruchten- en uienpulp/-sap/-schillen.

Bron:  OPNV,  www.opnv.nl